7 sierpnia 2007 r. wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie dotyczące utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie w dzielnicach dla m.st. Warszawy: Włochy, Ursus i Ursynów oraz w gminach Lesznowola, Michałowice, Piaseczno, Raszyn oraz Piastów został utworzony obszar ograniczonego użytkowania w związku z prowadzeniem działalności przez Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, którego właścicielem jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (zobacz mapę, dokładny opis przebiegu granic obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz opis przebiegu granic strefy „M”).
W efekcie znacznie spadła wartość nieruchomości znajdujących się w okolicach lotniska, a będących własnością osób prywatnych.
Właściciele oraz osoby, którym przysługuje inne prawo rzeczowe do nieruchomości, nie są jednak bezradni. Mają prawo, na podstawie art. 129 ustawy Prawo ochrony środowiska żądać:
– wykupu całej nieruchomości lub jej części przez port lotniczy – gdy nie mogą korzystać ze swojej nieruchomości lub to korzystanie jest skutecznie ograniczone, ,
– odszkodowania za poniesioną szkodę w związku z ograniczeniem ze sposobu korzystania z nieruchomości, jak i utraconą wartością nieruchomości w wyniku działań emisyjnych portu lotniczego,
– zwrotu kosztów rewitalizacji akustycznej budynku nawet gdy te koszty nie zostały jeszcze poniesione.
Roszczenia odszkodowawcze należy kierować do sądu powszechnego właściwego dla siedziby Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (zgodnie z art. 136 ust. 1 prawa ochrony środowiska).
Z roszczeniami można wystąpić tylko do 21 sierpnia 2009 r. Potem upływa termin przedawnienia i ich dochodzenie nie będzie w żaden sposób możliwe.
Warto wiedzieć, że skuteczne złożenie pozwu do sądu przerwie bieg przedawnienia (zgodnie z art. 123 kodeksu cywilnego).
Ponieważ przedmiotem roszczeń odszkodowawczych dochodzonych od portu lotniczego jest szkoda wynikła z utraconej pierwotnej wartości nieruchomości, to składając pozew trzeba przedstawić, kiedy doszło do obniżenia wartości nieruchomości i o ile. Wymaga to przeprowadzenia wycen przez rzeczoznawców. Niestety, są one dość kosztowne.
Podobna sytuacji jak w Warszawie wynikła w związku z prowadzoną działalnością wojskowego portu lotniczego Poznań – Krzesiny. Tam również nieruchomości będące w posiadaniu osób prywatnych utraciły na swej pierwotnej wartości w związku z ustanowieniem ograniczonego obszaru użytkowania. Poszkodowani z Poznania, którzy wystąpili z powództwem cywilnym o odszkodowanie wygrali już w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Prawomocny wyrok zapadł 10 kwietnia 2008 r.
Bogumiła Kowalska, Kancelaria Radcy Prawnego Bogumiły Kowalskiej „AVAL”
„Rz” Online